Назад Зміст Далі
Показати/сховати текст

День та Ніч

Дуже далеко, в казковій країні казок, живуть феї. Кожна фея має ім'я за фахом (наприклад, фею, яка смішить людей, звуть фея сміху). Їх дуже багато і про кожну з них можна розповісти цікаву історію, але я розповім тільки про чотирьох з них. Мова піде про фею сну, яка навіює сон, фею пробудження, яка прилітає вранці і каже, що вже пора прокидатись, злу фею мудрості, та про зовсім маленьку фею, про ім'я якої ви дізнаєтесь тільки наприкінці цієї казки.

Всі ви, напевно, помітили, що люди поділяються на два типи: на тих, що рано лягають спати і рано вранці прокидаються, та на тих, хто дуже пізно лягають спати, а потім ніяк не можуть вранці прокинутись. Перші називаються жайворонками, інші - совами.

Це відбувається тому, що фея сну та фея пробудження не встигають прилетіти до всіх людей вчасно. Та все ж таки, люди сплять вночі і прокидаються вранці . Дорослі йдуть на роботу, а діти в дитсадок чи до школи. Саме про те, як в далекому минулому вирішувалась проблема дня і ночі, пробудження та сну, і піде мова в цій казці.

Це було тоді коли не було такого, що приходила ніч і всі засинали. Колись ніч приходила до кожної людини окремо, так само, як і ранок. Якщо у когось була ніч і він засинав, то у іншого був ранок і він прокидався.

Це було зовсім незручно. Люди і дві феї від цього дуже страждали.

Одного разу фея пробудження не витримала і пішла до феї сну сваритися. Вона звинуватила її в тому, що та не встигає одночасно приспати людей і ті не хочуть вранці прокидатись. Фея сну, в свою чергу, звинуватила фею пробудження в тому, що та не встигає одночасно всіх розбудити. Вони дуже сильно посварились, та вирішили піти за порадою до старої феї мудрості.

Фея мудрості не завжди була старою. Колись вона була молодою і дуже вродливою. В ті часи про неї всі постійно згадували і приходили за порадами, бо окрім молодості та краси вона мала яскравий розум і була дуже справедливою і чесною. Та згодом про неї все частіше стали забувати і на старість вона залишилась зовсім самотньою. Від цього фея мудрості стала злою, та феї, що посварились, цього не знали, тому і пішли до неї, вважаючи, що з роками її мудрість стала ще могутнішою.

Вислухала їх стара фея і дуже зраділа, що може нашкодити, та порадила їм зовсім забути про людей. Нехай самі вирішують коли їм лягати спати, а коли вставати. Феям, які були дуже втомлені і з-за цього злі на весь світ, ця порада здалась найрозумнішою. Вони подякували і розійшлися по домівках.


В цей час на світ з'явилась фея. Вона була ще зовсім маленькою і її все цікавило. Коли вона довідалась, що на Землі живуть люди, то відразу полетіла на них подивитись.

Коли феї покинули людей, був день і всі займались своїми справами. Так як фея сну до них не прилітала, то ніхто спати і не лягав. Люди дуже втомились, посуворішали і вже майже не спілкувались між собою. Дорослі весь час працювали, діти постійно вчились, а маленькі зовсім оселились у дитячих садках і майже забули своїх батьків. Зібрались тоді всі люди на нараду і вирішили зробити ніч штучно. Вони купили важкі та темні штори і завісили всі вікна в усіх домівках. Полягали всі спати, а розбудити їх було нікому. Так би вони спали і досі, якби не маленька фея. Коли вона це побачила, то одразу полетіла з питаннями, спочатку до феї пробудження, а потім до феї сну. Та вони нічого не хотіли ані чути, ані знати тільки повідомили їй, що порадила їм фея мудрості.

Спитала тоді дівчинка, де живе стара фея і пішла до неї. Старої вдома не було і маленька фея могла все добре роздивитись. Судячи по стану оселі, дівчинці стало зрозуміло, що тут живе дуже самотня людина. В кімнатах страшний безлад, зовсім не було їжі, все вкрите страшним, важким павутинням. Тоді маленька фея вирішила допомогти самотній феї. Вона поприбирала в хаті, приготувала смачний обід, назбирала найдухмяніших і найкрасивіших квітів та прикрасила ними стіл. Коли стара прийшла додому, то навіть не впізнала свою оселю. А після того, як маленька дівчинка пообіцяла дуже часто до неї приходити в гості, щоб допомогати та спілкуватися, зовсім розгубилась від щастя і заплакала. Потім дівчинка розповіла їй, що сталося з людьми і від себе пожаліла їх. Розтануло тоді серце злої феї, зізналась вона в тому, що скоїла і вирішила виправити свою помилку. Запросила до себе двох фей, що посварилися, вибачилась і дала їм зовсім іншу пораду. Порадила поділити Землю між собою на дві частини, щоб, коли на одній половині був день, на другій була ніч і щоб вони послідовно мінялися місцями. Тоді феї будуть працювати не вдвох одночасно на всій планеті, а кожна на своїй половині і все будуть встигати. С тих пір так і є: коли у нас ніч, то на іншій половині землі день, і навпаки. А феї дуже задоволені, бо тепер майже встигають залетіти до кожної людини на своїй половині вчасно. А маленькій феї дали ім'я - фея доброти.

Доречі, у фей дня і ночі, і зараз трапляються помилки, що маять назву “Білі ночі”.


Ольга Лапушен

мал. А.В. Скаканді

журнал Котя

© Тарас Капущак, ідея, впорядкування, художнє оформлення, 2009
Контакти: info@kazka.in.ua

журнал Котя